تقابل امریکا و روسیه، فصل آینده جنگ سوریه

0
1143

 

تقابل امریکا و روسیه، فصل آینده جنگ سوریه

 

آوا : نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه در جریان سفر اعلام نشده و غیر منتظره خود به تهران با دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار و در مورد آخرین تحولات سوریه و همچنین حمله اخیر رژیم اسراییل به آن کشور گفتگو کرد.
الکساندر لاورنتیف و علی شمخانی همچنین در خصوص تهدیدات دونالد ترامپ مبنی بر مداخله نظامی در امور سوریه گفتگوی طولانی و محرمانه داشته اند.
حمله رژیم اسراییل به فرودگاه تی فور (تی ـ 4 ) که با کشته شدن چند مشاور نظامی ایرانی در سوریه همراه بود و همچنین تصمیمات جمهوری اسلامی در قبال این اقدام از موضوعات اصلی مطرح شده در این دیدار بوده است.
روز گذشته خبری مبنی بر آماده باش کامل نیروهای مسلح روسیه در سوریه و هشدار این کشور به رژیم اسراییل منتشر شده بود.
رسانه‌های ترکیه نیز اعلام کردند: جنگنده‌های روس امروز دست‌کم چهار بار بر فراز ناوشکن امریکایی یو.اس.اس دونالد کوک، مستقر در آب‌های دریای مدیترانه پرواز کردند.
کارشناسان مسایل استراتژیک می گویند که این رویدادها خبر از تحولی بزرگ در معادلات منطقه می دهند؛ تحولی که یکبار دیگر حول محور جنگ ۸ ساله سوریه در حال رخ دادن است.
سوریه که به کمک متحدان متعهدش، در آستانه پیروزی نهایی و تعیین کننده بر تروریست های دست آموز امریکا و اروپا و اعراب و ترکیه و اسراییل است، اینک شاهد سناریوسازی های کاذب از سوی حامیان تروریزم به منظور ورود به فصل تازه جنگ است.
سناریوی حمله کیمیایی ادعایی در دوما که از سوی امریکا و تروریست های همسو با آن کشور در سوریه، رقم خورده است، می تواند بهانه ای برای ورود به فصل جدید جنگ در سوریه باشد.
این برداشتی است که با دیگر قراین و نشانه ها نیز تقویت می شود؛ از جا به جایی های معنادار در تیم امنیتی ترامپ در کاخ سفید تا چراغ سبز فرانسه به همراهی امریکا در صورت حمله نظامی احتمالی واشنگتن به سوریه.
کارشناسان می گویند که اخراج یا برکناری عناصر میانه رو تیم امنیتی ترامپ در امریکا و انتصاب چهره های افراطی و رادیکالی مانند جان بولتن در سمت مشاورت امنیت ملی رییس جمهوری امریکا و همچنین نصب مایک پمپئو به سمت وزیر امور خارجه امریکا همگی نشانگر آن هستند که سیاست امریکا به دست افراطیون هوادار جنگ، سقوط می کند و به این ترتیب، احتمال وقوع جنگی دیگر در خاور میانه هرگز دور از انتظار نیست.
افزون بر این، سفر اخیر محمد بن سلمان به امریکا و نیز سفر جاری او به فرانسه هم به معنای آن است که رژیم سعودی مجدانه تلاش می کند تا واشنگتن و پاریس را ترغیب کند که وارد جنگی مستقیم در سوریه شوند؛ جنگی که به احتمال قوی، اگر رخ دهد، هزینه های آن را مانند همیشه رژيم ریاض بر عهده خواهد گرفت.
پیشتر نیز وقتی ترامپ اعلام کرد که قصد دارد نیروهای نظامی امریکا را از سوریه خارج کند و هزینه های مرتبط با آن را صرف بازسازی زیرساخت های امریکا سازد، برخی رسانه ها به قول از منابعی در دولت امریکا نوشتند که ترامپ گفته است در صورتی در سوریه خواهد ماند که هزینه های آن را رژيم عربستان سعودی، بر عهده بگیرد.
با این حساب، به نظر می رسد در پی سفر اخیر ولیعهد سعودی به واشنگتن و نیز سفر جاری او به پاریس، رژيم سعودی نشان داده است که فراتر از حضور نظامی امریکا در سوریه، حاضر است، هزینه جنگی بزرگ در سوریه را نیز تأمین کند؛ جنگی که باید از سوی امریکا و فرانسه به بهانه استفاده از تسلیحات کیمیایی، علیه دولت دمشق، به راه بیفتد.
در این میان، هرگز نباید انتظار داشت که قدرت هایی مانند روسیه و ایران که در سوریه، حضور نظامی مقتدرانه دارند و در کنار ارتش آن کشور علیه تروریست های مورد حمایت امریکا و اعراب می جنگند، در قبال این سناریوی تازه، بی تفاوت بنشینند و گفتگوی محرمانه تهران نیز نشان می دهد که دو کشور خود را برای فصل جدید جنگ در سوریه که از سوی امریکا و متحدانش کلید خواهد خورد، آماده می کنند؛ فصلی که اگر شروع شود، بدون تردید، با نتایجی غیر قابل پیش بینی، سراسر معادلات راهبردی دنیای کنونی را تحت تأثیر قرار خواهد داد و صلح و امنیت را در ابعاد بین المللی، دستخوش تغییرات بنیادی و بی سابقه خواهد کرد؛ جنگی که به یک معنا، آغاز آن با امریکاست؛ اما پایانش هرگز آنگونه که واشنگتن و متحدانش، محاسبه کرده اند، رقم نخواهد خورد.

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here