سفر نخست‌وزیر جدید پاکستان به کابل چه دستاوردی برای افغانستان دارد؟

0
1331

سفر نخست‌وزیر جدید پاکستان به کابل چه دستاوردی برای افغانستان دارد؟

به گزارش خبرگزاری تسنیم، «شاهدخاقان عباسی» نخست وزیر جدید پاکستان دیروز برای اولین بار در حالی وارد افغانستان شد که سفرهای گذشته مقامات دو کشور نتایج مثبتی برای دولت کابل نداشته است.

این سفر پس از اعلام استراتژی ترامپ در قبال افغانستان و جنوب آسیا مبنی بر اعمال فشار بر پاکستان صورت می‌گیرد.

پس از تلاش واشنگتن برای اعمال فشار بر پاکستان برای کشاندن طالبان به میز مذاکرات و نشست سه‌جانبه عمان بین آمریکا، پاکستان و افغانستان روابط کابل ــ اسلام‌آباد به‌صورت بی‌سابقه‌ای دچار تنش شده است.

در چند ماه اخیر بارها هیئت مقامات پاکستانی به‌رهبری معاون وزارت خارجه پاکستان به‌منظور بهبود روابط و رفع تنش‌ها بین دو کشور از کابل بازدید کرده است.

در جریان بازدید اخیر هیئت پاکستانی و اعلام حمایت «ناصر جنجوعه» مشاور امنیت ملی پاکستان از طرح پیشنهادی حکومت وحدت ملی، رئیس جمهور سابق افغانستان نیز نخست وزیر پاکستان را به بازدید از این کشور دعوت کرد.

 برخی از کارشناسان افغان معتقدند که مقامات دولت پاکستان برای بهبود روابط با دولت افغانستان تلاش می‌کنند اما این تلاش‌ها همواره در برخی موارد متأثر از کارشکنی‌های ارتش پاکستان بوده است.

پیش از این نیز هر باری که مقامات غیرنظامی دولت پاکستان برای بهبود روابط و حل اختلافات با دولت افغانستان تلاش کردند حملات انفجاری، ناامنی‌ها در افغانستان افزایش یافت و ارتش پاکستان به اختلافات مرزی دامن زد.

برخی از کارشناسان بر این باورند که این موضوع تفاوت دیدگاه و تناقض سیاست دولت غیرنظامی پاکستان با ارتش این کشور در قبال افغانستان را نیز به‌خوبی به‌نمایش می‌گذارد.

این بار نیز در آستانه سفر «شاهد خاقان عباسی» نخست وزیر این کشور به کابل، ارتش پاکستان حملات راکتی خود را به مناطق شرقی افغانستان از سر گرفته و حتی جنگنده‌های پاکستانی با ورود به حریم هوایی افغانستان برخی از مناطق ولایت «کنر» در شرق این کشور را هدف قرار دادند.

با این حال، به‌نظر می‌رسد تلاش‌های دیپلماتیک برای حل اختلافات دو کشور جریان دارد و دولت پاکستان از طرح صلح حکومت وحدت ملی اعلام حمایت کرده است اما سخنگوی ارتش پاکستان به‌منظور تشدید تنش‌ها بار دیگر با اظهارات ضدونقیض، برقراری صلح در افغانستان را به‌تنهایی مسئولیت آمریکا و دولت کابل اعلام کرده است.

ژنرال «آصف غفور» سخنگوی ارتش پاکستان در نشست خبری تأکید کرد که این کشور در حد توان به افغانستان کمک کرده اما برقراری صلح در این کشور مسئولیت پاکستان نیست بلکه مسئولیت دولت آمریکا و افغانستان است.

از سوی دیگر، ممکن است تشدید حملات راکتی، بمباران مناطق شرقی افغانستان و افزایش ناامنی‌ها برای اعمال فشار بر دولت افغانستان به‌صورت برنامه‌ریزی‌شده صورت گرفته باشد تا دولت پاکستان بتواند در مذاکرات با افغانستان از سیاست معروف چماق و هویچ برای امتیازگیری استفاده کند.

زیرا هرگز جزئیات مذاکرات مقامات افغان و پاکستانی تاکنون در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته است و چشم‌انداز روشنی از اینکه پاکستان چه شروطی را برای دولت افغانستان به‌ازای توقف حمایت از مخالفان مسلح دولت این کشور عنوان کرده است وجود ندارد.

از سویی هم با توجه به اینکه سیاست خارجی دولت اسلام‌آباد به‌ویژه در قبال افغانستان هنوز در انحصار ارتش پاکستان قرار دارد برخی از کارشناسان بر این باورند، اگر ارتش پاکستان در جریان مذاکرات دو کشور دخیل نباشد دیدارهای مقامات دولت اسلام‌آباد از کابل تشریفاتی بوده و مداخلات ارتش این کشور در امور افغانستان نیز هرگز متوقف نخواهد شد.

پیش از این نیز «نواز شریف» نخست‌وزیر پاکستان چندین بار از افغانستان دیدار کرد اما این دیدارها نتوانست به اختلافات دو کشور پایان دهد و یا تغییری در رویکرد نیابتی اسلام‌آباد در قبال افغانستان ایجاد کند.

بنابراین با وجود احتمال دیدار شاهد خاقان عباسی از افغانستان، نمی‌توان چشم‌انداز روشنی را برای حل اختلافات بین دو کشور و یا تغییر رویکرد دوگانه اسلام‌آباد در قبال افغانستان شاهد بود.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here