«حزب التحریر» خطرناک‌ترین گروه تروریستی برای اعضای «شانگهای»

0
1310

«حزب التحریر» خطرناک‌ترین گروه تروریستی برای اعضای «شانگهای»

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «سرگئی سمیرنف» معاون اول سرویس امنیت فدرال روسیه در پایان سی و دومین اجلاش شورای ساختار ضد تروریستی سازمان همکاری شانگهای در «تاشکند» از «حزب التحریر» به عنوان خطرناک‌ترین گروه تروریستی نام برد.

وی گفت: حزب التحریر از نظر اقدامات و تبلیغات خطرناک‌ترین گروه تروریستی به شمار می رود، اما این امر به آن معنی نیست که ما از مبارزه با سایر سازمان های ترویستی اجتناب می کنیم.

این مقام امنیتی روس در ادامه خاطرنشان کرد: در جریان اجلاسی که در شهر تاشکند برگزار شد تصیمی در خصوص تهیه الگوریتم مبارزه با این گروه ترویستی از سوی مقامات ذیربط کشورهای عضو شانگهای تصویب شد.

وی   افزود: به این ترتیب، در ساختار ضد تروریستی سازمان همکاری شانگهای گروه کاری دائمی ایجاد می شود که با استفاده از روش های امنیتی مشغول به شناسایی این افراد، ایجاد یک فهرست و بانک اطلاعاتی در مورد فعالیت آنها در قلمرو کشورهای ذیربط خواهد بود.

با این حال، یکی از موضوعات کلیدی این نشست که با حضور نمایندگان 8 کشور عضو شانگهای در تاشکند برگزار شد وضعیت امنیتی در افغانستان و مبارزه با تروریسم بود.

سمیرنف طی سخنانی در این خصوص با استناد به اطلاعات مقامات امنیتی تاجیکستان از انتقال هزاران جنگجوی داعشی از سوریه و عراق به افغانستان اشاره کرد.

سرگئی سمیرنف ضمن سخنانی به هشدارهای سرویس امنیتی تاجیکستان مربوط به خطرات ناشی از جنگجویان داعشی به کشورهای عضو شانگهای از طریق خاک افغانستان اشاره کرد.

وی در ادامه گفت: با این حال، در این مورد افغانستان منبع اصلی خطر به شمار نمی رود زیرا بنابه گزارشات شبه نظامیان خارجی در این کشور تنها پناهگاه پیدا می کنند.

بنابه سخنان سمیرنف وزارت دفاع روسیه تعداد جنگجویان داعشی در افغانستان را 4 هزار نفر ارزیابی کرده، اما مقامات امنیتی تاجیک در خصوص انتقال حدود 8 هزار جنگجوی داعشی از سوریه خبر می دهند.

در گذشته طرف روسی در خصوص انتقال ستیزه جویان داعشی از سوریه به افغانستان اظهار نگرانی کرده بود، اما رهبری ماموریت ناتو هنوز هم بر این است که جابجایی افراطگریان به افغانستان جبنه جمعی نداشته تنها به صورت انفرادی صورت می گیرد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here