بازداشت پوجدمون در آلمان؛ هزاران معترض در بارسلونا خواستار رهایی او شدند

0
1229

بازداشت پوجدمون در آلمان؛ هزاران معترض در بارسلونا خواستار رهایی او شدند
بعد از دستگیری کارلس پوجدمون رئیس پیشین حکومت محلی کاتالونیا در آلمان، در وطن او هزاران معترض به جاده ها برآمدند و خواهان رهایی او شدند. سیاستمداران آلمان نیز از حکومت این کشور خواهان واکنش فوری در این قضیه شدند.

Spanien Demonstration nach Inhaftierung von Puigdemont in Barcelona (picture-alliance/AP Photo/M. Fernandez)
کارلس پوجدمون، رئیس جمهور پیشین کاتالونیا که پس از تلاش ناکام به استقلال کاتالونیا از اسپانیا دستور بازداشت اش صادر شده بود، روز یک شنبه توسط پولیس آلمان بازداشت گردید.

پس از آن، معترضان در بارسلونا، مرکز کاتالونیا، خواستار رهایی او شدند. معترضان پلاکات هایی را با خود حمل می کردند که در آنها شعارهایی مانند “رئیس ما را رها کنید” و “همدست نباشید” نوشته شده بود.

براساس اظهارات نیروهای پولیس، حدود ۵۵ هزار معترض در آنجا گردهم آمدند. این اعتراض ها با درگیری های شدید میان طرفداران این رهبر جدایی طلب با نیروهای امنیتی همراه بود.

نیروی پولیس برای هشدار دادن تظاهرکنندگان به هوا شلیک کردند و برای متفرق کردن آنها از دنده های برقی کار گرفتند. ادارات صحی از زخمی شدن تقریباً ۱۰۰ نفر گزارش داده اند که در میان آنها ۲۳ پولیس نیز بوده اند. چهار تن در این تظاهرات دستگیر شدند.

تظاهرکنندگان به راهپیمایی شان در برابر نمایندگی کمیسیون اتحادیه اروپا به سوی قونسلگری آلمان در بارسلونا ادامه دادند و از جمله شعار می دادند: “زندانیان سیاسی را رها کنید”. شرکت کننندگان در تظاهرات، بیرق های استقلال کاتالونیا را به اهتراز درآوردند و چهره های شان را به نشانه همبستگی با ماسک پوجدمون پوشانیده بودند.

Barcelona Protest Puigdemont Verhaftung (Getty Images/AFP/L. gene)
برخوردهای شدید میان معترضان و نیروهای پولیس در بارسلونا

“انگیزه دستگیری پوژجدمون سیاسی است”

یوزپ کوستا، معاون رئیس پارلمان محلی کاتولونیا، دلیل صدور امر دستگیری پوجدمون را انگیزه های سیاسی خواند. او به دویچه وله گفت که امیدوار است که مقام های آلمان پوجدمون را به اسپانیا تسلیم نکنند. او گفت که هیچ عمل جنایتکارانه ای رخ نداده است و “هیچ دلیلی برای زندانی ساختن پوجدمون وجود ندارد.”

محکمه عالی اسپانیا روز جمعه به دادرسی جزایی علیه پوجدمون و دوازده سیاستمدار محلی دیگر آغاز کرد. علیه هفت جدایی طلب که به خارج به فرار کرده اند، بار دیگر امر دستگیری صادر شده است که در میان شان پوجدمون نیز است. او را در اسپانیا مجازاتی تا ۳۰ سال زندان تهدید می کند.

پوجدمون ظهر یکشنبه در مسیر سفرش از دنمارک، در یک توقفگاه در شاهراه بزرگ “ای ۷” شهر شلسویگ در شمال آلمان دستگیر شد. او می خواست به بلجیم برود؛ جایی که او در تبعید زندگی می کند.

واکنش سیاستمداران آلمان

براساس گزارش رسانه آلمانی “کیلر نخریشتن”، مقام های امنیتی فنلند به اداره جنایی آلمان فدرال (BKA) در باره سفر پوجدمون اطلاع داده بود. اداره جنایی آلمان فدرال بعد این اطلاع را در اختیار اداره امور جنایی ایالت شلسویگ هولشتاین قرار داده است.

Barcelona Deutsches Konsulat Protest Puigdemont Verhaftung (Getty Images/AFP/J. Lago)
یک معترض در حال نصب شعار”رئیس ما را رها کنید” در ساختنان بیرونی قونسلگری آلمان در بارسلونا

برخی سیاستمداران آلمان از دستگیری کارلس پوجدمون در ایالت شلسویگ هولشتاین ابراز نگرانی کرده اند. یکی از سیاستمداران آن را “شرم آور” خواند و شمار دیگر هراس و نگرانی شان را بیان کردند که آلمان به این وسیله در منازعه داخلی اسپانیا دخیل خواهد شد.

جناح پارلمانی حزب چپ آلمان روشن تر از همه واکنش نشان داده است. اندری هونکو، سخنگوی امور اروپایی در جناح پارلمانی این حزب گفت که این “شرم آور” است که پولیس آلمان پوجدمون را دستگیر کرده است. او افزود که او در اسپانیا به “شورشگری” متهم شده است، اما این مربوط به یک عمل جنایی اروپایی نیست و “شورش” به ۳۲ عمل سنگین خلاف قانون تعلق ندارد که علیه عامل آن باید حکم بازداشت در سطح اتحادیه اروپا صادر شود.

هونکو با اطمینان گفت که پیگرد جزایی علیه پوجدمون “کاملاً انگیزه سیاسی” دارد. این سیاستمدار حزب چپ آلمان تاکید کرد که او انتظار دارد که پوجدمون فوراً آزاد شود.

حزب سبزهای آلمان در قضیه دستگیری پوجدمون خواهان مذاکرات حکومت اسپانیا با کاتالونیا با سهم گیری اتحادیه اروپا شد.

حزب دموکرات آزاد آلمان خواهان واکنش فوری برلین در این ارتباط شد. الکساندر گراف لامبسدورف، معاون جناح پارلمانی این حزب به روزنامه “اوگسبورگه الگماینه” توضیح داد: “من از حکومت آلمان تقاضا می کنم که تاحد ممکن به سرعت توضیح بدهد که با این قضیه پیچیده چگونه باید برخورد کند.”

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here